Гратися і не боятися
Як підтримати ментальне здоров’я дитини в умовах стресу? Програма «Гратися і не боятися» створена, щоб допомогти батькам, вихователям та дітям знаходити підтримку й комфорт через гру, творчість і спілкування та закласти підґрунтя для психічного благополуччя дитини у подальшому житті. Тут ви знайдете практичні інструменти,
щоб навчити дітей 2–6 років розуміти та управляти емоціями, а також заспокоюватися в умовах повітряних тривог чи інших стресових ситуацій.
Програма розроблена фахівцями Представництва ЮНІСЕФ в Україні разом зі співачкою Світланою Тарабаровою, психологинею Світланою Ройз та експерткою дошкілля Соломією Бойкович у межах ініціативи Першої леді України з впровадження Всеукраїнської програми ментального здоровʼя «Ти як?».

Програма включає

Пісня «Я і ти» для підтримки ментального здоровʼя дошкільнят
Пісня «Я і ти» допомагає зняти напругу, опанувати емоції та заспокоїтися в стресових ситуаціях або під час повітряних тривог. Пісня також ідеально підходить для руханок, які батьки й вихователі можуть виконувати разом із дітьми вдома, у садочку, в укритті чи в будь-якому іншому місці. Створена співачкою Світланою Тарабаровою у співавторстві з психологинею Світланою Ройз.

Взаємодія дорослого з дитиною
Епізод 1
На що треба звертати увагу батькам, коли ми прагнемо відволікти дитину від переживань і зацікавити її? Що буде для неї своєрідною опорою та сприятиме розвитку дитини? У цьому допоможуть прості вправи та ігри.

Зосередженість та концентрація
Епізод 2
Як швидко допомогти дитині заспокоїтись і сконцентруватись під час стресової ситуації? Найпростіший спосіб встановити контакт з дитиною, дати опору її тілу та вивести зі стану зацепеніння — це гра.

Розвиваючі ігри для дітей
Епізод 3
Що допоможе батькам забезпечити дітям постійний та систематичний розвиток? В наймолодшому віці і до 6 років ми закладаємо фундамент особистості, тож розвиток дитини з найменшого віку є дуже важливим. Для цього варто мати під рукою кілька простих вправ, які можна зробити будь-де: на прогулянці, вдома чи в укритті.

Спільна активність
Епізод 4
Чому взаємодія дітей різного віку важлива? Які розвиваючі ігри підходять всім? Дітям важливо взаємодіяти один з одним, бо це їхній розвиток та соціалізація. Те, як дорослі гуртують дітей, створюють правила і слідкують, щоб ці правила виконувались, залежатиме досвід взаємодії дітей.

Стрес і тривожність
Епізод 5
Як допомогти дитині опанувати себе у стресових ситуаціях? Щоб швидко заспокоїти дитину, важливо допомогти їй відчути кордони тіла та зняти м’язове напруження. Рух повертає відчуття контролю, підвищує рівень дофаміну, що сприяє оптимізму, концентрації та емоційній стабільності.

Мовний розвиток дитини
Епізод 6
Як розвивати мовлення дитини весело і ефективно? Що впливає на когнітивні, соціальні та емоційні навички? Батьки й педагоги відіграють ключову роль у його підтримці, використовуючи ігри, читання та спілкування.

Напруга у дитини
Епізод 7
Як допомогти дитині зняти напругу? Нервова система дитини не здатна швидко перелаштовуватись. Тож ми маємо допомогти дитині. Найпростіший спосіб — вплинути на стан м'язів.

Агресія та злість
Епізод 8
Як навчити дитину керувати емоціями та випускати негатив? Агресія та злість — природні реакції на стрес і втому. Найпростіший спосіб допомогти дитині заспокоїтися — дихальні вправи, які варто подати у формі простої гри.

Іграшки-помічники
Епізод 9
Чим зайняти дитину, коли батьки втомлені? Втома — це нормально, і вона не робить вас поганими батьками. Гратися важко, коли бракує сил або відчувається стрес. У такі моменти допоможуть прості й дієві ігри, які захоплять дитину та дадуть вам перепочинок.

Згуртованість та спільна гра
Епізод 10
Як навчити дітей гуртуватися в кризові моменти? Діти відчувають єдність і підтримку через взаємодію з відповідальним дорослим. Їхній стан більше залежить від реакції дорослого, ніж від обставин. Спільні синхронні ігри допомагають згуртувати дітей, заспокоїти та переключити їхню увагу.
Рекомендації для щоденної підтримки ментального здоров'я дітей
Допоможуть сформувати в дітей навички для емоційної стабільності. Тут ви знайдете практичні поради, вправи та ігри на такі теми: різниця та прийняття; емоції; рух та спокій; колорит і творчість; дружба та підтримка. Рекомендації розроблені у співпраці з ВГО «Асоціація працівників дошкільної освіти» за підтримки Міністерства освіти і науки України.
Інформаційно-розвиткові плакати «Граємо й розвиваємо навички дошкільнят»
Інформаційно-розвиткові постери — це 18 яскраво ілюстрованих плакатів із вправами, завданнями й іграми для розвитку навичок та підтримки ментального здоров’я дошкільнят. Інформаційні плакати не потребують додаткового реквізиту чи матеріалів та розраховані на одну групу закладу дошкільної освіти.
