Залучаємо батьків до свят у ЗДО

Інструментами побудови ефективної взаємодії між батьками та дошкільним закладом є загальні чи індивідуальні зустрічі, тематичні бесіди, зворотний зв'язок та спільні проєкти. Саме спільна з батьками організація свят здатна об'єднати педагогів, батьків і дітей в одну команду, подарувати їм відчуття причетності до чогось важливого, неповторного й радісного. Іноді педагоги в потоці щоденних справ забувають, що вони ще й чарівники для дітей. То чому б не стати чарівниками і для дорослих?

Підготувала Ксенія Борцюх

Може здаватися, що батьки та дошкільний заклад — на протилежних берегах ріки. Що дитячий садок має надавати послуги з догляду за дитиною, а батьки зобов'язані приводити її туди вчасно. Звісно, це оманливі упередження. Насправді відносини «батьки — дитина — дошкільний заклад» — це рівнобічний трикутник взаємодії, що забезпечує емоційну стабільність дитини, єдність виховних підходів для гармонійного розвитку та успішного засвоєння дитиною соціальних навичок.

Принципами ефективної взаємодії вихователів і батьків є:

1. Взаємна довіра (батьки довіряють професіоналізму педагогів, а педагоги цінують досвід батьків).

2. Повага.

3. Чесність.

4. Індивідуальний підхід (врахування особливостей кожної родини).

5. Спільна участь (організація спільних заходів).

Для підтримки ефективної взаємодії між батьками та дошкільним закладом можна використовувати такі інструменти, як загальні чи індивідуальні зустрічі, тематичні бесіди, зворотний зв'язок та спільні проєкти.

Якщо зустрічі та бесіди з батьками для педагогів — звична справа, то про спільні проєкти інформації трапляється не так багато. Пропонуємо поміркувати разом, які саме проєкти можна втілити у співпраці з батьками. Для початку зазначимо, що проєкт — це форма співпраці вихователів, дітей та їхніх батьків, яка спрямована на всебічний розвиток дитини. 

Саме спільні проєкти мають важливу особливість — вони об'єднують батьків, педагогів та дітей. Ця співпраця дарує відчуття важливості кожному учаснику: дитині — відчуття належності батьків до її світу в садочку; батькам — можливість відчути себе чарівниками, які створюють щось масштабне для багатьох дітей одночасно; педагогам — можливість продемонструвати професіоналізм та розділити відповідальність. 

Ми знаємо, що багато компаній організовують тімбілдінги для об'єднання своїх працівників. А що таке тімбілдінг? Це активності, де колеги разом розв’язують задачі, долають труднощі та гідно проживають невдачі чи перемоги. Саме це їх і об'єднує. За цим принципом відбувається і спільна організація свят.

Найбільш цікаві спільні проєкти 

Ярмарки

Чудово, якщо кожен ярмарок матиме свою благородну мету. Велика та красива мета — це те, що від початку об'єднує батьків. Наприклад, благодійність. Зараз це може бути допомога конкретному підрозділу ЗСУ або будь-якій благодійній організації. 

Було б корисно візуалізувати вашу ціль. Для дітей це буде більш конкретним та зрозумілим, ніж просто збір коштів. Після постановки цілі та запрошення до участі батьків запропонуйте варіанти участі: це може бути допомога в декоруванні місця для ярмарку, підготування смаколиків чи прикрас разом із дітьми. 

Як показує досвід, у дошкільному закладі краще не вказувати вартість кожного продукту, а просто поставити скриньку для збору коштів, а смаколиками пригощати безплатно. У разі застосування принципу продажу є ймовірність зміщення центру уваги з благодійної мети на змагання у рівні заробітків. Звісно, дотичною ціллю організації ярмарку є об'єднання, тому змагання — точно не ваш варіант.

День здоров'я (День спорту або будь-який інший День)  

Головне в його організації — знову ж таки благородна мета.  Ціль для вихователя — налагодження ефективної співпраці; для батьків — заохочення дітей до (в нашому випадку) спорту; для дітей — переконати всіх, що бути щасливими легко. 

Організація, наприклад, Дня спорту (здоров’я) потребуватиме вашого часу, фантазії та знання ігор. Поміркуйте, якими можуть бути спільні естафети, командні завдання, квести, спортивні активності та рекорди. 

Прекрасно, якщо є можливість провести захід на вулиці. Свято має тривати не більше ніж 30–40 хвилин, бути нескладним в організації та веселим. Залучіть педагогів спортивних секцій, музичного керівника, помічника вихователя чи колегу. 

Облаштуйте 4–5 станцій, де сімейні команди одночасно будуть виконувати різні маленькі завдання (стрибки в мішку, кидання м'яча, боулінг, будівництво вежі з різних предметів, перенесення речей зі зв'язаними ногами тощо). Пам'ятайте: жодних переможених, чемпіони всі! Наприкінці свята запропонуйте спільно виконати танок під веселий музичний супровід. Відчуйте справжній смак дитинства — радісного та легкого!

Новорічний квест

Замість звичайного дитячого святкового концерту для батьків запросіть батьків разом з дітьми у магічний світ казки. Звучить дивно, чи не так? Насправді організація такого квесту потребує не так багато часу, як підготування до концерту. Водночас сам день свята буде більш енерговитратний для педагогів. Але й успіх буде шалений! 

Що для цього необхідно зробити

1. Вивільнити день у садочку або знайти три-чотири вільних простори. 

2. Призначити ведучого (казковий персонаж залежно від тематики свята) та персонажів, які будуть очікувати на гостей у своїх просторах.

3. Не забути прихопити з собою радісний настрій. Налаштування на свято дуже важливе.

Як відбувається дійство

Ви берете за основу відому казку або мультфільм (будьмо чесними, діти люблять мультфільми) і фантазуєте, які її (його) сюжетні повороти можна втілити. Візьмемо для прикладу мультфільм «Думки навиворіт» і його дуже контрастних та цікавих персонажів. Ведуча (Радість) зустрічає дітей та батьків у холі, розповідає, що щось загадкове трапилося і їй необхідна допомога. Вона запрошує в одну з кімнат (зробіть цей шлях з перешкодами, щоб учасники стрибали, співали, танцювали тощо). В першій кімнаті всіх зустрічає інший персонаж (наприклад, Злість), і ви допомагаєте йому щось зробити (наприклад, узяти участь в естафеті). Далі по черзі відвідуєте інші кімнати. В кінці дистанції в одному з просторів усі персонажі зустрічаються, радіють і танцюють. На всіх чекає якийсь сюрприз, що підсумує всю подорож.

Як показує досвід, батьки дітей із старших груп, як правило, не готові з легкістю поринати в магічні дійства казки, а воліють почекати дітей у холі. Це також добре: організуйте там чаювання, щоб батьки мали можливість поспілкуватися наодинці або разом із якимось педагогом. 

Повірте, це свято запам’ятається дітям завдяки своїй непередбачуваності та цікавому формату. А ще цю радість розділили з ними їхні батьки. Хіба це не диво? 

Організовуйте спільні проєкти, запрошуйте батьків на різноманітні дні, спільні читання та інші заходи. Нехай вони проявлять свою майстерність у читанні казок, випіканні смачного печива чи в будь-якій іншій цікавій справі. Насправді батьки дуже люблять ділитися власним досвідом, особливо з такою вдячною публікою, як діти. Просто дорослі трохи соромляться це робити або не здогадуються, які вони умільці. Надихайте їх!









Поділитись
Скачати брошюру
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux