Розвиваємося фізично: плавання в дошкільному закладі
Заняття з плавання в закладі дошкільної освіти — це унікальна можливість для дитини всебічно розвиватися. Тож наявність басейну в дитячому садку — це вагома перевага для всіх. Нижче висвітлено методологію, структуру й правила занять з плавання в садочку.
Підготувала Лілія Осипенко
Головні переваги плавання для дітей такі:
- зміцнення м'язів, покращення координації, гнучкості та витривалості;
- зміцнення імунітету й серцево-судинної системи, покращення роботи органів кровообігу та дихання;
- покращення сну та апетиту;
- розвиток цілеспрямованості, наполегливості, рішучості та дисциплінованості;
- зниження рівня стресу та сприяння формуванню соціальних навичок.
І хоча регулярні заняття плаванням загартовують дитячий організм — удосконалюють механізм терморегуляції, сприяють адаптації до різних температурних умов, — не всі батьки підтримують такі заняття в закладі дошкільної освіти. Деякі бояться, що діти можуть застудитися, інші — що трапиться лихо. Причинами такого ставлення здебільшого є недооцінювання ними значення плавання для зміцнення здоров'я дитини та необізнаність з умовами організації й методикою проведення самих занять. Тому важливо проводити просвітницьку роботу на батьківських зборах, розповідати про переваги плавання, умови в басейні тощо. Також корисно регулярно інформувати батьків про прогрес дитини, адже в багатьох дітей дуже швидко покращується постава, удосконалюються рухи, діти стають витривалішими та спритнішими.
Якщо у вашому закладі дошкільної освіти є басейн, то всім дуже пощастило! Басейн обов'язково має бути обладнаний системами очищення води, терморегуляцією та нековзким покриттям, душовими кабінами, роздягальнями та місцями для сушіння волосся, туалетними кімнатами. Самі ж заняття повинні проводити кваліфіковані інструктори в присутності медичної сестри, яка перед заняттям ретельно огляне дітей. Не повинні допускатися до занять діти з найменшими ознаками захворювання чи поганим самопочуттям, а також ті, які мають медичні протипоказання, такі як алергічні реакції на хімічні речовини у воді басейну (наприклад, хлор), епілепсію, проблеми з дихальною системою та інші.
Заняттям у басейні обов'язково передують гігієнічні процедури (відвідування туалету, душу). Прийом їжі в дітей повинен бути не раніше як за 30–40 хв до занять у воді.
Заняття з плавання організовується з окремими групами дітей:
3-й рік життя — по 5–6 дітей;
4-й рік життя — по 8–10 дітей;
5-й і 6-й рік життя — по 10–12 дітей.
Перші заняття повинні бути короткими — до 15–20 хв, поступово збільшуючись. Від вихователя — інструктора з плавання залежить перше враження дитини про басейн. Потрібно зацікавити дитину, доступно та наочно познайомити з водою. Адже в кожній віковій групі знайдуться діти, які будуть боятися ввійти у воду. З ними варто виявляти делікатність, терплячість. У жодному разі не можна силоміць тягнути дитину в басейн. Тільки поступово, крок за кроком, дитина подолає свій страху. Це може бути як за кілька занять, так і за кілька тижнів. Часто діти бояться сходити у воду східцями. Тому інструктор з плавання має допомогти дитині, стежачи, щоб вона не сковзнулася.
На заняттях з плавання дуже важлива дисципліна. Не можна допускати неорганізованого купання, самовільних стрибків чи пірнань. Безпека дітей — першочергова турбота та відповідальність дорослих.
Саме заняття як основна форма організації навчання дітей плавання має таку структуру: підготовчий етап (5–10 хв), основний етап (15–20 хв) і підсумковий етап (5 хв). Кожна частина має свої конкретні завдання: підготовча — це розминка (ходьба, пробіжка, комплекс загально-розвивавальних вправ на суші (якщо немає місця для «сухого» плавання, розминка проводиться на воді); основна — це підготовчі вправи, вправи для опанування певного способу плавання (засвоєння рухів рук, ніг, узгодження рухів тощо), спеціальні вправи на вдосконалення техніки плавання, рухливі ігри у воді з використанням уже засвоєних умінь; підсумкова — ігри, естафети, вільне плавання. В заключній частині має бути обов'язкове зниження фізичного й емоційного навантаження. Це допоможе уникнути перевтоми та зберегти інтерес до занять.
Пам'ятайте, що наявність басейну в дитячому садку — це вагома його перевага, адже плавання сприяє гармонійному розвитку дитини. А вміння плавати — необхідна навичка кожної людини, що додає впевненості та покращує здоров'я!